mapka | RKW

Przewodnik obejmuje dwa rejony Skał Czarnorzeckich: Kamieniec i Strzelnicę. Jest to mały fragment wspinaczkowych możliwości rejonów z Podkarpacia, które dzięki swojej formie jak i strukturze skały doskonale nadają się do uprawiania boulderingu. Przedstawione opracowanie ma na celu popularyzację tych okolic jak również wsparcie dynamicznie rozwijającej się w nich formy wspinaczki, jaką jest bouldering. Zebrane informacje umożliwiają sprawną lokalizację skał w terenie jak również przebiegu poszczególnych problemów. Interaktywna forma przewodnika pozwala na korzystanie z niego bezpośrednio w terenie na urządzeniach mobilnych. Publikacja odpowiada na zwiększone zainteresowanie środowiska wspinaczkowego podkarpackimi rejonami w Polsce, m.in. związane z ukazaniem się przewodnika „Podkarpacie Przewodnik wspinaczkowy z liną ”.
W przyszłości planowane jest rozszerzenie zawartości opracowania o takie rejony jak: Przełom Marcinka, Sokoli Grzbiet, Kombornia i inne Skały Czarnorzeckie.

Za przygotowanie tego przewodnika należą się podziękowania dla wszystkich członków Rzeszowskiego Klubu Wysokogórskiego, którzy zaangażowali się w realizację projektu. Serdecznie dziękujemy także Jackowi Trzemżalskiemu, oraz wszystkim innym osobom, które pomogły w opracowaniu przewodnika. W publikacji wykorzystano fotografie autorstwa Ewy Szydłowskiej oraz Szczepana Podolca.

Przewodnik powstał dzięki wsparciu Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach realizacji zadania publicznego „Poprawa infrastruktury turystycznej na obszarze podkarpackich rejonów wspinaczkowych”.

Charakterystyka rejonu

W odróżnieniu od słynnej jury krakowsko - częstochowskiej bogatej w biały wapień czy granitu z dolnego śląska podkarpacki piaskowiec wyróżnia się, nie tylko kolorem i kształtem ostańców, ale przede wszystkim doskonałym tarciem. Co do faktury skał jest z tym różnie, Kamieniec tzw. Podzamcze oferuje raczej drobnoziarnistą strukturę skały. Natomiast Strzelnica i Sokoli Grzbiet są bez dwóch zdań przeciwieństwem, kamyczki i kwarcyki to norma. Nie zmienia to jednak faktu, że wspinanie jest jak najbardziej piaskowcowe. A w samym Rezerwacie Prządki spotkamy wszystkie formacje na raz.

Strukturę skał mamy za sobą, czas na chwyty. Skały posiadają przeróżne: krawądki, dziury dziurki, rysy i klamy, ale jak wiadomo królem piaskowca jest oblak. Chwyty jak chwyty wszędzie inne i takie same. Cała magia wspinaczki w piachach jest w stawaniu na tracie. Często musimy cały ciężar ciała obciążyć na jednej nodze stojąc na połogu trzymając się jakiś kamyczków. Balans ciała i zaufanie swojej gumie w bucie to norma. Mantle często towarzyszą końcowi drogi czy boulderowi, są taką wisienką na torcie. Z powyższego opisu wynika, że wszystko opiera się na tarciu i połogach nic bardziej mylnego. Rejon w w swojej ofercie ma bardzo dużo bardziej lub mniej przewieszonych dróg.

O piachach można dużo pisać i opowiadać, lecz najlepiej przekonać się na własnej skórze o niebanalnym charakterze wspinania.