mapka | RKW

Przewodnik boulderowy opisuje wyłącznie skały piaskowcowe, które ze względy na swoja specyficzną strukturę są bardziej podatne na erozje niż np. wapień. Możemy temu zapobiec poprzez przestrzeganie kilku prostych zasad.

Ze względu na ochronę skały odradza się wspinania tuż po opadach deszczu i w wilgotniejsze dni. Pod wpływem wilgoci skała robi się bardzo krucha i jest bardziej podatniejsza na ewentualny obryw, pomimo tego, że wygląda na suchą. Dlatego po opadzie zaleca się odczekać, co najmniej 12 godzin! Podkarpackie władze nie zakazują używania magnezji, ale rzecz jasna zielony piaskowiec nie wygląda zbyt estetycznie, gdy obsypiemy go całego magnezją. W związku z tym po zakończeniu wspinania prosimy o przeczyszczenie miejsc zamagnezjowanych.

Jeśli jesteś po raz pierwszy na tzw. Kamieńcu Twoim obowiązkiem jest wpisanie się do księgi i podpisanie oświadczenia, które znajdują się u Pana Jana Kasprzyckiego – dzierżawcy terenu (domek po prawej stronie ścieżki prowadzącej pod skały). W pozostałych rejonach nie jest to konieczne.

Ze względu na opisywaną wcześniej strukturę skały bezwzględnie zabrania się używania twardych szczotek, a w szczególności drucianych! O dłutach nawet nie będziemy wspominać. To samo dotyczy się osuszania skały poprzez wszelkiego rodzaju palniki itp.

MPGK niestety nie obejmuje naszych rejonów wspinaczkowych, dlatego po skończeniu wspinania prosimy o pozbieranie śmieci w swoim otoczeniu nawet, gdy nie są nasze dla dobra ogółu. Jak wiadomo wspinaniu towarzyszą nie małe emocje i czasem trzeba mocniej zareagować na kolejną udaną bądź nieudaną próbę sięgnięcia do topu. Pamiętajmy jednak, że znajdujemy się na terenie rezerwatu, lasu, ścieżki turystycznej, gdzieś gdzie ludzie próbują się wyciszyć, dlatego jednak starajmy się jak najbardziej stłumić emocje w sobie. Amen!